Aktuality Lužická - DpS Humpolec

Domov pro seniory Humpolec
Poskytované služby Domovy pro senioryDomov se zvláštním režimemOdlehčovací služba
Přejít na obsah

Aktuality Lužická

Aktuality
AKTUALITY z DpS v Lužické ulici

 


 

     Vážení a milí návštěvníci našeho Domova,  
V měsíci květnu 2020 začala dlouho očekávaná výstavba nového Domova pro seniory v lokalitě Lužická. Stavbu realizuje, spolu s Krajem Vysočina, rakousko-česká společnost Senecura. Společnost Senecura patří mezi nejvýznamnější poskytovatele služeb sociální péče v sousedním Rakousku a zároveň patří mezi nejrychleji rozvíjející se poskytovatele sociálních služeb i u nás v České republice. Příchodem společnosti Senecura do Humpolce získají klienti našeho Domova luxusní domov pro seniory, naprosto srovnatelný s evropským standardem XXI. století. Stěhování našich klientů je plánováno na konec roku 2021 tak, aby od 1.1.2022 všichni byli v nových prostorách. Na přiložené vizualizaci si můžete prohlédnout budoucí domov našich klientů. V souvislosti s probíhající výstavbou žádáme všechny naše návštěvníky o porozumění stávající situace a zároveň o respektování zákazu parkování u stávajícího domova právě s ohledem na probíhající stavební práce.

Petr Vaněk, ředitel Domova

Vizualizace nového Domova v roce 2022

PROBĚHLÉ AKCE

 
 
 
BŘEZEN
 
V měsíci březnu proběhla v Muzeu dr. Aleše Hrdličky výstava minerálů a fotografií. Navštívili jsme ji dne 7. března. Výstavou nás provázel pan Martin Sýkora. Vyprávěl o minerálech, které nasbíral v okolí Humpolce, a svůj výklad ještě proložil hraním na kytaru. Po besedě jsme vyrazili do cukrárny.

[image:image-1]
 
Martin Sýkora vypráví o kamenech
 
 
15. března jsme se zúčastnili trénování paměti na Krajském úřadě v Jihlavě a o několik dní později, v pátek 22. března jsme ve zdejším Horáckém shlédli předpremiéru divadelního představení  Muž z La Manchy. Poslední akcí měsíce března byla příprava na Velikonoce, na Velký pátek jsme pekli tradiční jidáše.
 
 
DUBEN
 
Domov pro seniory ve Ždírci pořádá několikrát za rok setkání s významnými osobnostmi. 18. dubna jsme tak využili možnost setkat se ve ždíreckém kulturním domě s Václavem Neckářem. Známý zpěvák všechny překvapoval nejen svoji vitalitou, ale také otevřeným vyprávěním o svém životě. Vyprávění prokládal starými i novými písničkami, kdy jej na kytaru doprovázel jeho bratr Jan Neckář.
 
Na 29. dubna jsme k nám do klubovny pozvali Martina Sýkoru, aby nám povyprávěl něco o svých toulkách po želivské přírodě.  Při promítání diapozitivů s obrázky místního ptactva jsme se dozvěděli třeba, že na želivské přehradě sídlí orel mořský a jak v noci nalákat sovu.
 
Konec měsíce jsme přivítali jak jinak než upálením čarodějnice, buřty a pivem.
 
[image:image-2]
 
 
 
čarodějnice před shořením
 
 
KVĚTEN
 
Každoročně jezdíme na divadelní představení do Jiřic. Do místní hospody na ochotníky jsme vyrazili v sobotu 4. května. Cyklus scének a písní byl vydařený a pobavil nás stejně jako každý rok. O týden později nás pro změnu zase v domově navštívil písničkář, který zpívá texty Karla Hašlera. I on jezdí pravidelně, aby připomněl Den matek a aby si hlavně maminky, které u nás žijí, mohly zazpívat.
 
Již několik let trvá naše spolupráce s dobrovolnickým centrem v Pelhřimově. Letos poprvé jsme ale využili možnosti zapojit se do projektu firemního dobrovolnictví. Jedenáct dobrovolníků z firem Tchibo, s.r.o. a Nutricia, a.s. nám tak v pátek 17.května pomáhali s realizací Sportovního dne. Pokud si pamatujete, zrovna v tomto dni bylo velmi větrno, museli jsme proto akci ze zahrady přemístit do domova. I přesto jsme nikdo netrpěli nepohodlím, soutěžení proběhlo v přátelském duchu a bavili se jak místní, tak i hosté. Na závěr zahrála country kapela Kolibříci.
 

[image:image-3]
 
soutěž ve věšení fáborek
 
 
Někteří z našich obyvatel se budou od září 2013 vzdělávat na Universitě třetího věku v Pelhřimově. Jakousi upoutávkou a ochutnávkou toho, co budoucí studenty čeká, byla přednáška v Havlíčkově Brodě s názvem Svátky v každodenním životě. Tu jsme navštívili 28.května.
 
Protože nejen chlebem a hrou živ je člověk, zavítali jsme v květnu i za stravou duchovní. 29. května jsme jeli na výstavu obrazů v Golčově Jeníkově a ještě téhož dne odpoledne i zámek ve Žlebech.
 
 
ČERVEN
 
Červen je první letní měsíc, i když letos to tak nevypadalo. Třeba v pondělí 3. června vrcholily povodně. My se ale bavily na soutěží Karuzošou ve Fabrika hotelu. Sem nás pozvala spřátelená organizace – denní stacionář pro seniory Astra. Naši obyvatelé statečně soutěžili v disciplínách tanec a zpěv, z obou jsme si odvezli třetí místo. Na obrázku můžete vidět předávání cen.
 

[image:image-4]
 
 
 
předávání cen v soutěži Karůsošou
 
 
Jen o několik dní později, ve středu 5. června, jsme znovu soutěžili. Již tradičně ve společenské hře Člověče, nezlob se. Pořadatelem soutěže byl tentokrát Domov blahoslavené Bronislavy, odnesli jsme si také třetí místo.
 
V Pacově probíhají pravidelně Pacovské sportovní hry a my se jich pravidelně s nadšením účastníme. Tento rok se konaly 12. června. Vždy se soutěží alespoň v deseti disciplínách a nejde jen o to prohrávat či vítězit, je to také příležitost prohlédnout si jiné zařízení pro seniory a setkat se s lidmi odjinud. Letos nám počasí přálo, nebylo ani horko, ani zima. A ty obložené chlebíčky, kterými nás hostili. No, báječné….
 
Červen byl akcemi skutečně nabitý. Třeba hned 17. 6. jsme jeli do Počátek na Den otevřených dveří. Zde jsme si mohli prohlédnout místní nemocnici, jejíž součástí je i domov pro osoby postižené demencí. V zahradě hrála hudba, mohli jsme vidět výrobky místních obyvatel, a aby nám bylo skutečně dobře, udělali jsme to, co ke každému výletu patří, zastavili jsme se zde v cukrárně na zákusky, kávičku a zmrzlinu.
 
Do spolupráce s jinými zařízeními pro seniory se zapojil i poměrně nedávno otevřený Domov pro seniory v Pelhřimově. Sem jsme byli pozváni na společenskou akci dne 21.6. Prohlídku domova osvěžilo vystoupení mažoretek, ale také třeba vyjížďky kočárem.
 

[image:image-5]
 
 
posezení v zahradě domova v Pelhřimově
 
 
Ani o prázdninách nebudeme zahálet, čeká nás Sportování v zahradě, výlet do Polné a účast na pouti v Proseči.
 
 
 
 
AKCE NA PŘELOMU LÉTA A PODZIMU
 
Za koníkama na statek 27.července
 
Pravidelná návštěva statku v Malém Rybníku. Krmili a hladili jsme koně, sledovali část jeho výcviku a dali si pořádnou svačinu.
 
 

[image:image-6]
 

Opékání buřtů v Plačkově 1.srpna
 
Léto, les a špekáčky patří k sobě……jako každý rok i letos jsme vyrazili k plačkovskému rybníku. Někteří z nás autem, jiní pěšky od myslivny.
 
 

[image:image-7]

Výuka práce na počítači srpen
 
I senioři mají zájem o novou techniku. Seznamovat s internetem naše klienty v několika kurzech přišel pan Josef Marek.
 
 

[image:image-8]
 
Zámek Jemniště 7.srpna
 
Na panství Sternbergských pánů jsou k vidění nejen zajímavé interiéry, ale také zvířetník či rosárium. My jsme zde obědvali v nádherné, starobyle upravené restauraci.
 
 

[image:image-9]
 
Pouť Proseč-Obořiště 19. srpna
 
Tato pouť je již tradicí. Je zvláštní, že vždy vyjde počasí .
 
[image:image-11]

 
Sportovní hry Světlá nad Sázavou 7.září
 
Tyto sportovní hry jsou vždy tematicky zaměřené, letošním tématem byli piráti a námořníci. Jen o týden později jsme se zúčastnili her v Telči – Telčského desetiboje….
 
 

[image:image-10]
 
Muzika 19.září
 
Muzika se líbí vždycky, zde nás lidovými písněmi rozveselila muzikantská rodina z Pelhřimova
 
 

[image:image-12]

Výlet lodí po Dalešické přehradě 25. září
 
Nejhezčí pohled na svět je prý s koňského hřbetu, nejhezčí pohled na vodu je určitě z paluby lodi….

[image:image-13]
 
 
 
Přednáška o čarodějnických procesech – 27. září
 
V rámci Týdnů pro duševní zdraví proběhla v Pelhřimově pod vedením neziskové organizace Fokus řada akcí. Tato přednáška byla jednou z těch, kterých jsme se účastnili. Proběhla v Městské knihovně Pelhřimov a pojednávala o čarodějnických procesech na Severní Moravě, připomněli jsme si také kultovní film Kladivo na čarodějnice.
 
 
Člověče, nezlob se - 1.října
 
Další kolo tradičních soubojů mezi DD Máchova, DD Lužická, Domovem blahoslavené Bronislavy a Klubem Astra.
 
 
Sbírání hub – 15.října
 
Houby patří k podzimu stejně jako draci a pálení ohňů. I my jsme letos našli…, i když oproti minulým letům to bylo dost slabé
 
 
Senioři seniorům – 18.října
 
Pěkná akce v spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Dobrovolnickým centrem Pelhřimov. V rámci akce se setkali zájemci o dobrovolnickou činnost z místního Svazu důchodců s našimi klienty, aby si zkusili dobrovolnickou činnost. Součástí byl i raut, pro lepší náladu zahrála kapela Vysočinka.  

[image:image-14]

 
 
Kavárnička ve Ždírci – setkání s panem Stanislavem Motlem - 24.října
 
Kavárničky ve Ždírci probíhaly pravidelně, byla možnost se zde setkat a popovídat si se vzácnými hosty, například paní Květou Fialovou nebo Marii Rottrovou. Po delší odmlce jsme se ale letos setkali se Stanislavem Motlem. A bylo o čem mluvit, tématem nebylo jen jihlavské podzemí, ale také jeho přátelství s Lídou Baarovou.
 
 
PROBĚHLÉ AKCE
 
 
13.6. PACOVSKÉ SPORTOVNÍ HRY
 
Tradiční soutěžní klání klientů z domovů pro seniory v kraji Vysočina
 
[image:image-15]
 
 
 
20.6. TURNAJ V „ČLOVĚČE, NEZLOB SE“
 
Pravidelně každé tři měsíce probíhá turnaj ve hře „Člověče, nezlob se“. Soubojů s figurkami se účastní klienti Domova blahoslavené Bronislavy, Klubu Astra a obyvatelé Domova pro seniory Humpolec. Tentokrát se soupeřilo v prostorech Domova blahoslavené Bronislavy.
 
 
 
[image:image-16]
 
27.6. OSLAVA PADESÁTÝCH NAROZENIN DOMOVA PRO SENIORY HUMPOLEC
 

 
 
[image:image-17]
 
3.7. VÝLET ZA UMĚNÍM DO GALERIÍ V HLINSKU A LITOMYŠLI
 
Na cestách za uměním nás doprovází pan Punčochář, bývalý učitel výtvarné výchovy a znalec a sběratel obrazů. Právě z jeho úst mají možnost si přítomní vyslechnout řadu informací nejen o obrazech,
ale také ze života jejich autorů.

[image:image-18]
 
 
 
11.7. OSLAVA OSMNÁCTÝCH NAROZENIN DOMOVA BLAHOSLAVENÉ BRONISLAVY
 
Neodolali jsme pozvání a odjeli společně slavit. Muzika hrála, víno teklo proudem.
 
 
 
[image:image-19]
 
 
17.7. VYSTOUPENÍ KOUZELNÍKA
 
I v červenci přijíždí kouzelníci. Tomu, který nás navštívil, asistovali při čarování nejen klienti, ale i sestřičky z domova.

[image:image-20]
 
 


[image:image-21]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ADRESA:
Domov pro seniory Humpolec, p.o.
Máchova 210
396 01 Humpolec
Návštěvní doba:
Po - Ne: 7 hod - 18 hod

Email:
© 2020 Domov pro seniory Humpolec
Návrat na obsah